Nomos Glashütte - 514
514 Tangente Gold Datum Anthrazit
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 514 (aka: 514) |
| Name: | 514 Tangente Gold Datum Anthrazit |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 13000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangente 514 pairs a Yellow Gold case with a Black dial. Inside ticks caliber 1 TSDP, a hand-wound movement with date.