Nomos Glashütte - 533
533 Tangente Sport Index Datum Glasboden
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangente |
| Reference: | 533 (aka: 533) |
| Name: | 533 Tangente Sport Index Datum Glasboden |
| Produced: | 2001 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tangente Sport is a more robust version of NOMOS' signature Tangente watch, having an updated water resistance rating of 100 meters, and SuperLuminova on both hands and dial. In the 'Index' version, it features stick markers throughout the dial instead of the alternating Arabic / stick markers.