Nomos Glashütte - 601
601 Tangomat
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangomat |
| Reference: | 601 (aka: 601) |
| Name: | 601 Tangomat |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Tangente, but somewhat larger and with a self-winding caliber—that’s the Tangomat model. This watch has also long been regarded as a classic. Its movement, which raised NOMOS Glashütte to the status of a caliber manufacturer in 2005, guarantees exquisite winding and the highest rate accuracy. The NOMOS Epsilon movement is visible through the robust crystal sapphire glass back and ticks away reliably. Entirely automatic.