Nomos Glashütte - 601.S10
601.S10 Tangomat A Century of Bauhaus Red
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangomat |
| Reference: | 601.S10 (aka: 601S10) |
| Name: | 601.S10 Tangomat A Century of Bauhaus Red |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tangomat A Century of Bauhaus series was introduced in late-2019. It consist of three watches that mimic the Tangente A Century of Bauhaus, though now wrapped in a Tangomat package and fitted on a bracelet. 601.S10 has a red ring. 601.S11 has a blue ring. 601.S12 has a yellow ring.