Nomos Glashütte - 601.S13
601.S13 Tangomat für Ärzte ohne Grenzen
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangomat |
| Reference: | 601.S13 (aka: 601S13) |
| Name: | 601.S13 Tangomat für Ärzte ohne Grenzen |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangomat 601.S13 Ärzte ohne Grenzen' is a limited edition of 250 pieces. It is the eleventh special-edition model for the Nobel Prize-winning organisation; 250 euros from each one sold go straight to providing emergency aid.