Nomos Glashütte - 602
602 Tangomat Datum
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangomat |
| Reference: | 602 (aka: 602) |
| Name: | 602 Tangomat Datum |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Tangente, but somewhat larger and with a self-winding caliber—that's the Tangomat model. This watch has a date function, to remind even the most forgetful of upcoming weddings and birthdays with a glance at their wrists. Tangomat, which has long been a classic, also guarantees exquisite winding qualities and the highest rate accuracy. With the NOMOS Zeta movement, visible through the sapphire crystal glass back.