Nomos Glashütte - 602.DIS20
602.DIS20 Tangomat Datum Dresden International School 20
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangomat |
| Reference: | 602.DIS20 (aka: 602DIS20) |
| Name: | 602.DIS20 Tangomat Datum Dresden International School 20 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tangomat Datum Dresden International School 20 is a limited edition of 25 pieces created in honor of the 20th anniversary of the Dresden International School. The seconds scale features an orange 20. Exact reference number unknown; contact us with more information.