Nomos Glashütte - 603
603 Tangomat Ruthenium
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangomat |
| Reference: | 603 (aka: 603) |
| Name: | 603 Tangomat Ruthenium |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
vTangomat is somewhat larger than Tangente, with an automatic caliber and, like its little sister, has long been a classic. In this version, the dial is coated with ruthenium—a metal in the platinum group—and so has a deep black, with light colored numerals and luminous silver hands. The NOMOS Epsilon movement, visible through the sapphire crystal glass back, ticks away reliably and ensures the best winding qualities.