Nomos Glashütte - 604
604 Tangomat Ruthenium Datum
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangomat |
| Reference: | 604 (aka: 604) |
| Name: | 604 Tangomat Ruthenium Datum |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Tangomat is similar to Tangente, just a tick larger: Powered by a self-winding caliber and, like its little sister, it has long been a classic. In this version, the dial has been coated with ruthenium—a metal in the platinum group—turning it into a deep black. The watch features a patented NOMOS date indicator, while the in-house built Zeta movement inside ensures the highest rate accuracy.