Nomos Glashütte - 629
629 Tangomat Norma
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangomat |
| Reference: | 629 (aka: 629) |
| Name: | 629 Tangomat Norma |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Norma is a discontinued series of Nomos watches with black coated cases. The present Tangomat has a 38.3mm case housing the Epsilon movement.