Nomos Glashütte - 637
637 Tangomat GMT +
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangomat |
| Reference: | 637 (aka: 637) |
| Name: | 637 Tangomat GMT + |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tangomat GMT+ (Plus) is similar to the regular Tangomat GMT, though its timezone is indicate through numbers; in the version pictured, timezone GMT-6 is shown.