Nomos Glashütte - 641.S1
641.S1 Tangomat Glück Auf
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tangomat |
| Reference: | 641.S1 (aka: 641S1) |
| Name: | 641.S1 Tangomat Glück Auf |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tangomat Gluck Auf is a limited edition of 125 pieces created as an homage to the German mining industry. It is available exclusively through Rüschenbeck jewelers of Germany.