Nomos Glashütte - 405
405 Tetra Duo
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 405 (aka: 405) |
| Name: | 405 Tetra Duo |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS duo collection was launched at BaselWorld 2019. The watches in this series do not feature NOMOS' signature small seconds hand at 6:00, reducing the minimal aesthetics of the brand even further. The Tetra duo ref. 405 has a stainless steel case of 27.5*27.5mm.