Nomos Glashütte - 405.S3
405.S3 Tetra Duo Lily
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 405.S3 (aka: 405S3) |
| Name: | 405.S3 Tetra Duo Lily |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS duo collection was launched at BaselWorld 2019. The watches in this series do not feature NOMOS' signature small seconds hand at 6:00, reducing the minimal aesthetics of the brand even further. The Tetra Duo 'Lily' ref. 405.S3 was introduced in 2022. This watch has a white dial with blue numerals and hands.