Nomos Glashütte - 408
408 Tetra
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 408 (aka: 408) |
| Name: | 408 Tetra |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
While at first glance the Tetra may seem like 'simply' a square version of the Tangente, there are actually a few other changes that give this watch its own personality. Did you ever notice the change in the numerals, or the Art Deco'esque stepped lugs? The reference 408 has a case of 29.5*29.5mm and is fitted with a stainless steel case back. Reference 406 is identical save for its sapphire crystal case back.