Nomos Glashütte - 411
411 Tetra 27 Gold
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 411 (aka: 411) |
| Name: | 411 Tetra 27 Gold |
| Produced: | 2002 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 27.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tetra 27 Gold reference 411 has a 18k gold case of 27.5*27.5mm. It is powered by the hand-wound Alpha movement, which is hidden from view by the closed case back.