Nomos Glashütte - 413
413 Tetra Gold
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 413 (aka: 413) |
| Name: | 413 Tetra Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tetra 413 features an 18k gold case with a see-through case back, allowing for a view of its hand-wound Alpha movement. The dial is silver.