Nomos Glashütte - 414
414 Tetra Gold Gangreserve
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 414 (aka: 414) |
| Name: | 414 Tetra Gold Gangreserve |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tetra 414 features an 18k gold case with a see-through case back, allowing for a view of its hand-wound Gamma movement. The dial is silver.