Nomos Glashütte - 415
415 Tetra Gold Gangreserve anthrazit
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 415 (aka: 415) |
| Name: | 415 Tetra Gold Gangreserve anthrazit |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tetra 415 features an 18k gold case with a see-through case back, allowing for a view of its hand-wound Gamma movement. The dial is black.