Nomos Glashütte - 421
421 Tetra Neomatik 39
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 421 (aka: 421) |
| Name: | 421 Tetra Neomatik 39 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
With the Neomatik model, the Tetra has received two important updates: a larger (33*33mm) case, and an automatic 'neomatik' (caliber DUW 3001) movement. What remained are the perfectly square case, the stepped lugs and the distinct typeface. Reference 422 has a 'tiefblau' blue dial. The 421 was released simultaneously and features a silver dial.