Nomos Glashütte - 421.S4
421.S4 Tetra Neomatik 39 175 Years Watchmaking Glashütte Black
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 421.S4 (aka: 421S4) |
| Name: | 421.S4 Tetra Neomatik 39 175 Years Watchmaking Glashütte Black |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
With the Neomatik model, the Tetra has received two important updates: a larger (33*33mm) case, and an automatic 'neomatik' (caliber DUW 3001) movement. What remained are the perfectly square case, the stepped lugs and the distinct typeface. The NOMOS Tetra Neomatik 39 175 Years Watchmaking Glashütte 421.S4 is a limited edition of 175 pieces introduced in 2022. This Tetra has a Blue, lacquered dial with glossy finish.