Nomos Glashütte - 423
423 Tetra Neomatik 39 Silvercut
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 423 (aka: 423) |
| Name: | 423 Tetra Neomatik 39 Silvercut |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in October of 2017, the Nomos Tetra Neomatik 39 reference 423 features a case of 33mm and a silvercut dial. It is powered by caliber DUW 3001