Nomos Glashütte - 429
429 Tetra Norma
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 429 (aka: 429) |
| Name: | 429 Tetra Norma |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tetra Norma 429 is part of a larger series of Norma watches, all having DLC-coated stainless steel cases. It is powered by the hand-wound Alpha caliber, which can be admired through the sapphire crystal case back.