Nomos Glashütte - 444
444 Tetra Symphony - Divine Spark / See-Through Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 444 (aka: 444) |
| Name: | 444 Tetra Symphony - Divine Spark / See-Through Back |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tetra Divine Spark was introduced in 2020 as part of the Symphony series. The name Tetra Divine Spark is inspired by the opening verse of the “Ode to Joy” from Beethoven’s 9th Symphony.It features a copper-colored dial. Reference 443 has a closed case back. Reference 444 has a see-through back.