Nomos Glashütte - 446
446 Tetra Symphony - Ode to Joy / See-Through Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 446 (aka: 446) |
| Name: | 446 Tetra Symphony - Ode to Joy / See-Through Back |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tetra Ode to Joy was introduced in 2020 as part of the Symphony series. The name Ode to Joy pays tribute to an individual who likewise represents “Made in Germany” at its best: Beethoven, who set Friedrich Schiller’s poem “Ode to Joy” to music in his 9th Symphony. Reference 445 has a closed case back. Reference 446 has a see-through back.