Nomos Glashütte - 449
449 Tetra Symphony - Fidelio / Closed Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 449 (aka: 449) |
| Name: | 449 Tetra Symphony - Fidelio / Closed Back |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tetra Fidelio was introduced in 2020 as part of the Symphony series. The name Fidelio is a reference to the one and only opera written by Beethoven. Reference 449 has a closed case back. Reference 450 has a see-through back.