Nomos Glashütte - 455
455 Tetra² Flohkraut
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 455 (aka: 455) |
| Name: | 455 Tetra² Flohkraut |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tetra² Flohkraut features a stainless steel case of 29.5*29.5mm with a see-through case back, offering a view of its hand-wound Alpha movement. The dial is 'Flohkraut' blue.