Nomos Glashütte - 472
472 Tetra 27 Karat
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 472 (aka: 472) |
| Name: | 472 Tetra 27 Karat |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 27.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
While at first glance the Tetra may seem like 'simply' a square version of the Tangente, there are actually a few other changes that give this watch its own personality. Did you ever notice the change in the numerals, or the Art Deco'esque stepped lugs? The Tetra 27 Karat is a dressed-up version of the Tetra 27, featuring a gold-plated dial with brushed finish.