Nomos Glashütte - 473
473 Tetra 27 Champagner
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 473 (aka: 473) |
| Name: | 473 Tetra 27 Champagner |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 27.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tetra 27 Champagner was introduced in November of 2017. It features a square case of 27.5*27.5mm and a champagne-colored dial, highlighted by a neon-orange seconds hand.