Nomos Glashütte - 476
476 Tetra Die Wildentschlossene / Open Case Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 476 (aka: 476) |
| Name: | 476 Tetra Die Wildentschlossene / Open Case Back |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 27.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tetra 476 was introduced in 2023. It features a square case of 29.5 mm × 29.5 mm and a Pink dial with contrasting small seconds. This watch is powered by NOMOS' caliber Alpha.