Nomos Glashütte - 485
485 Tetra weltweiß
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 485 (aka: 485) |
| Name: | 485 Tetra weltweiß |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tetra weltweiß features a stainless steel case of 29.5*29.5mm, paired with a 'weltweiß' galvanized dial. It is powered by the hand-wound caliber Alpha.