Nomos Glashütte - 488
488 Tetra plum See-Through
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 488 (aka: 488) |
| Name: | 488 Tetra plum See-Through |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Purple |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Tetra plum was introduced in 2019. This watch features a stainless steel case of 29.5*29.5m,m which holds the hand-wound caliber DUW 4301, and a purple dial. It is available with either a closed (ref. 488) or see-through case back (ref. 499).