Nomos Glashütte - 489
489 Tetra Clärchen
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Tetra |
| Reference: | 489 (aka: 489) |
| Name: | 489 Tetra Clärchen |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tetra 'Berlin Set' is a set of 4 watches inspired by the city of Berlin: " little extravagant—and also tastefully becoming" - in the words of Nomos. It consists of the following models; 489: Tetra Clärchen 490: Tetra Nachtijall 491: Tetra Goldelse 492: Tetra Kleene