Nomos Glashütte - 801.HW
801.HW Zürich Hello Hannes
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Zürich |
| Reference: | 801.HW (aka: 801HW) |
| Name: | 801.HW Zürich Hello Hannes |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.70 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Zürich Hello Hannes is a limited edition of 50 pieces created in 2011 in honor of the late Hannes Wettstein, designer of the Zürich watch. The dial, featuring just 5 applied markers, is based on one of the earliest designs for this model. Exact reference number unknown; contact us with more information.