Nomos Glashütte - 801.ZM
801.ZM Zurich 40 Jahre Zeit Magazin
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Zürich |
| Reference: | 801.ZM (aka: 801ZM) |
| Name: | 801.ZM Zurich 40 Jahre Zeit Magazin |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.70 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Zurich 40 Jahre Zeit Magazin is a limited edition of 100 pieces created in 2010 in honor of the 40th anniversary of Die Zeit. It features a grey dial. The case back is engraved with 'Die Zeit – Edition Zürch'. Exact reference number unknown; contact us with more information.