Nomos Glashütte - 803
803 Zürich Anthrazit
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Zürich |
| Reference: | 803 (aka: 803) |
| Name: | 803 Zürich Anthrazit |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.70 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
A dark and mysterious beauty: With an anthracite-colored dial, this multiple prize-winning automatic watch appeals to cosmopolitans and night lovers alike. The elegant case was created by the renowned Zurich-based designer Hannes Wettstein and features refined turns and interesting breaks. Ticking away inside is the highly praised, multiple prize-winning NOMOS caliber Epsilon, crafted in Glashütte.