Nomos Glashütte - 804
804 Zürich Datum Anthrazit
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Zürich |
| Reference: | 804 (aka: 804) |
| Name: | 804 Zürich Datum Anthrazit |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.70 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
NOMOS' patented date mechanism adds another layer of sophistication to the Zürich model. The curves of the case, the form of the case horns, the elegance of the dial: This self-winding watch by Zurich designer Hannes Wettstein has been awarded a number of prizes and is already seen as a future NOMOS classic. And on the inside the NOMOS Zeta caliber, handcrafted in Glashütte, ticks away. Ref. 804 has a anthracite dial.