Nomos Glashütte - 805
805 Zürich Weltzeit
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Zürich |
| Reference: | 805 (aka: 805) |
| Name: | 805 Zürich Weltzeit |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Not a watch, but rather 24 watches in one: Zürich Weltzeit. Travel the world with the push of a button, keeping track of time wherever you go: Sydney or Denver, Alaska or New York. A complication that keeps things simple, which is also helpful even if you don’t leave the house—but go online, or call a friend in Honolulu. In a couple of clicks you’re away and back again. Earlier versions use the Xi movement sans Nomos Swing System.