Nomos Glashütte - 805.AWC
805.AWC Zürich Weltzeit Arab Watch Club
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Zürich |
| Reference: | 805.AWC (aka: 805AWC) |
| Name: | 805.AWC Zürich Weltzeit Arab Watch Club |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 26 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Zuerich Weltzeit Arab Watch Club (AWC) is a limited edition of 26 pieces created for the Arab Watch Club - though not all are exactly alike since the cities discs are customized per their owners home towns. In total there are 12 different versions representing 6 countries.