Nomos Glashütte - 805.MA
805.MA Zürich Weltzeit Manila
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Zürich |
| Reference: | 805.MA (aka: 805MA) |
| Name: | 805.MA Zürich Weltzeit Manila |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Zürich Weltzeit Manila is a 2016 limited edition of 50 pieces created for the benefit of Golden Heart Manila. Golden Heart Manila is a landmark project by JCI Manila conceived to benefit socially disadvantaged children with physical, developmental, and mental disabilities. The dial shows Manila at GMT+8, and the seconds hand is blue.