Nomos Glashütte - 805.S21
805.S21 Zürich Weltzeit Amsterdam
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Zürich |
| Reference: | 805.S21 (aka: 805S21) |
| Name: | 805.S21 Zürich Weltzeit Amsterdam |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Zürich Weltzeit 805.S21 is a limited edition of 25 pieces created for Ace Jewelers of Amsterdam, the Netherlands. This watch has a black dial with Amsterdam replacing Berlin for the GMT+1 time zone; in addition, the flag of Amsterdam replaces the Home icon at 3:00.