Nomos Glashütte - 805.S26
805.S26 Zürich Weltzeit Qatar / Al Zubarah Fort
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Zürich |
| Reference: | 805.S26 (aka: 805S26) |
| Name: | 805.S26 Zürich Weltzeit Qatar / Al Zubarah Fort |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 30 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Zürich Weltzeit 805.S26 is a limited edition of 30 pieces created for Al Majed Jewellery of Doha, Qatar. Doha represents the GMT+3 time zone on the city disc, while the home symbol is replaced by an image of the Al Zubarah fort.