Nomos Glashütte - 805.S28
805.S28 Zürich Weltzeit Henne Jewelers
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Zürich |
| Reference: | 805.S28 (aka: 805S28) |
| Name: | 805.S28 Zürich Weltzeit Henne Jewelers |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 15 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Zurich [WATCH_REF} is a limited edition of 15 pieces created for Henne Jewelers of Pittsburgh.