Nomos Glashütte - 805.S3
805.S3 Zürich Weltzeit 5th Avenue
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Zürich |
| Reference: | 805.S3 (aka: 805S3) |
| Name: | 805.S3 Zürich Weltzeit 5th Avenue |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Zürich Weltzeit 5th Avenue is a limited edition of 100 pieces created for Wempe New York. The home time logo is replaced with 'New York', while the NY timezone now shows '5th Avenue'.