Nomos Glashütte - 805.S34
805.S34 Zürich Weltzeit DXM
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Zürich |
| Reference: | 805.S34 (aka: 805S34) |
| Name: | 805.S34 Zürich Weltzeit DXM |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Zuerich Weltzeit DXM is a 2024 limited edition of 25 pieces created for DXM Watch & Jewellery in Taipei. It features a green dial with Taipei as UTC+8 on the city disc, and golden hands.