Nomos Glashütte - 805.S7
805.S7 Zürich Weltzeit Red Dot Salmon
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Zürich |
| Reference: | 805.S7 (aka: 805S7) |
| Name: | 805.S7 Zürich Weltzeit Red Dot Salmon |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 15 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Salmon |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Zürich Weltzeit 805.S7 is a limited edition of 15 pieces created for the Singapore market. It has a salmon dial with Singapore at GMT+8 on the city disc, while the home icon at 3:00 is replaced by a red dot in reference to the city state's nickname - 'Little Red Dot'. Reference 805.S6 is similar though limited to 35 pieces and featuring a silver dial.