Nomos Glashütte - 805.TO
805.TO Zürich Weltzeit Topper Edition
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Zürich |
| Reference: | 805.TO (aka: 805TO) |
| Name: | 805.TO Zürich Weltzeit Topper Edition |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 30 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.90 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Zürich Weltzeit 'Topper Edition' was introduced in 2017 as a limited edition of 30 pieces for Topper Fine Jewelers. It features a bright white dial with blue accents and indexes, while Topper's home town of Burlingame represents the GMT-8 time zone.