Nomos Glashütte - 806
806 Zürich
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Zürich |
| Reference: | 806 (aka: 806) |
| Name: | 806 Zürich |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.70 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
A watch of the world. The curves of the case, the form of the case horns, the elegance of the dial: This self-winding watch by Zurich designer Hannes Wettstein has been awarded a number of prizes; a modern classic. The NOMOS Epsilon movement within has also been widely praised—this timepiece is Glashütte quality, through and through. Ref. 801 has a see-through caseback. Ref. 806 is similar though fitted with a stainless steel back.