Nomos Glashütte - 822
822 Zürich Blaugold
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Zürich |
| Reference: | 822 (aka: 822) |
| Name: | 822 Zürich Blaugold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.70 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
A trace of gold and a deep, light-catching blue add extra character to Zürich blaugold. The Glashütte sunray decoration gives the dial a wonderful shine. The elegant case was created by the renowned Swiss designer Hannes Wettstein, while the much praised, multiple prize-winning caliber inside ensures this timepiece is still Glashütte through and through.