Nomos Glashütte - 823
823 Zürich Braungold
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Zürich |
| Reference: | 823 (aka: 823) |
| Name: | 823 Zürich Braungold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.70 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Warmth, power, trust and elegance—these are the values conveyed by Zürich braungold. The Glashütte sunray decoration also gives the dial a lovely aura with a golden shine. The top Zurich designer Hannes Wettstein may have created the elegant face of this timepiece, but the prize-winning NOMOS Epsilon caliber inside is Glashütte through and through.